Hurt VTV - (32) 230 59 90 || Sklep VTV - 699 410 655 || APS CP M1 Zabrze - 699 410 654 || APS CP M1 Czeladź - 699 413 503 || APS CP ATRIUM Siemianowice - 699 128 198 ||
APS CP KAUFLAND Chorzów
699 405 561

14 grudnia 2008

Test: Dreambox DM 800 HD PVR

Dziś pierwsza odsłona nowego na naszym blogu cyklu tematycznego pt. "Test". Zamierzamy w nim prezentować Państwu opinie na temat wybranych produktów z naszej oferty. Na początek na celowniku Dreambox DM 800 HD PVR. Dostępny w naszym sklepie firmowym, hurtowni i tutaj.

Tekst by pirat Barnaba. Dzięki. Foto: Jakub Turowski



Parę opinii o DM 800 z testów i na gorąco.

O możliwościach tego tunera nie trzeba za wiele pisać, gdyż zainteresowani już od dawna wiedzą co w trawie piszczy i do czego pomocna jest Enigma i gniazdo LAN w tym boxie.

Dla mnie wygląd nie jest ważny, ale napisze kilka moich spostrzeżeń na temat designu. Według nowej mody, że małe jest piękne, tuner nie powala rozmiarem. Wielkość Biblii Tysiąclecia dla jednych jest plusem dla innych minusem dla mnie trochę tuner jest za mały. Wyświetlacz OLED znajdujący się z prawej strony robi wrażenie, ale niestety z odległości powyżej metra już niewiele na nim widać, a szkoda bo przyzwyczaiłem się, że na moim DM 7000 mogę z każdego miejsca w pokoju zobaczyć która godzina ewentualnie ile zostało czasu do końca audycji. Pilot w DM800 jest duży taki sam jak w DM serii 7xxx co mi odpowiada. Również rozkład klawiszy dla mnie OK. Restart DM800 trochę długo trwa, biorąc pod uwagę, że soft siedzi we flashu, czas porównywalny do restartu DM 7000 gdzie image wgrane jest na pendrive. Bestia jest trochę prądożerna podczas pomiaru wyszło mi ze zjada prądu 24.5 W (według instrukcji 23 W). W trybie standby w moim Dreamboxie 800 użytym do testu zużycie energii elektrycznej spada do 21W. Niestety w stanie deep standby - czyli wyłączonym tunerze nie działa timer więc jeśli chce się nagrać coś pod nieobecność w domu to trzeba się pogodzić z zużyciem prądu. Tuner trochę się grzeje co nie przeszkadza w stabilnej pracy, wiadomo - czasem się zawiesi, ale jest to bardzo rzadkie zjawisko. Podczas oglądania kanałów HD temperatura boxa oscyluje w granicach 38ºC do 42ºC, na kanałach SD około 12ºC do 16ºC stopni mniej.

Dodając, co jeszcze może DM 800: otóż bez problemu można oglądać po sieci lan kanały TV, nawet różne od tego co ogląda się w danej chwili na TV, oczywiście w obrębie jednego transpondera ze względu na posiadaną jedną głowicę. Co do jakości obrazu, no to tu niestety, ale małe rozczarowanie - nie jest ta jakość porażająca. Trzeba tu zauważyć, że tunery ze stajni Dream Multimedia zawsze miały odrobinę gorszy obraz niż konkurencja, co według mnie było równoważone niezawodnością i stabilną pracą tunerów DM jak to też jest w przypadku DM 800.

Tuner DM 800 jest wyposażony w jeden slot na kartę kodową płatnej telewizji co umożliwia przy zastosowaniu odpowiedniego emulatora na odpalenie prawie każdej karty Pay TV. Można też użyć gniazda RS-232 do podłączenia zewnętrznego programatora Phoenix i wykorzystania go jako drugi czytnik kart. Za pomocą Huba USB i odpowiednich programatorów Phoenix USB można do tunera podpiąć do 8 kart kodowych plus ta w oryginalnym slocie. No ale to rozwiązanie dla prawdziwych maniaków płatnej telewizji satelitarnej lub szalonych hobbystów. Dla mnie wystarczy całkowicie slot na kartę oryginalny i jako drugi podpięty programator Phoenix, co przy odpowiednim poznaniu tematu umożliwia używanie w jednym dekoderze kart kodowych 2 największych operatorów telewizji płatnej w Polsce. Moim zdaniem minusem jest też gniazdo DVI zamiast HDMI. Od tunera DM 800 do TV muszą być w moim przypadku podłączone dwa kable jeden dla wizji, drugi dla fonii a wolałbym podłączyć to jednym kablem. I ostatnia uwaga, niestety żeby podłączyć wewnętrzny dysk sata 2,5’’ musiałem z tylnego panela tunera wykręcić gniazdo eSATA.

Podsumowanie:

Co do dekodera DM 800 można się w paru sprawach doczepić jak zresztą do wszystkiego, jednak trzeba szczerze przyznać iż w swojej klasie (dekodery HD z linuxem na pokładzie) zostawia daleko z tyłu rywali, jak pod względem stabilności działania tak i pod względem supportu software.

Ocena: 7,5/10

Recenzję na ciepło usmażył: pirat Barnaba














Charakterystyka:

- procesor 300MHz MIPS
- pamięć RAM 256MB
- system operacyjny Linux
- wyjście DVI
- moduł tunera, Plug&Play
- wyświetlacz o wysokim kontraście OLED oraz funkcja oszczędzania energii
- wbudowana pamięć flash 64MB
- podłączenie dysków SATA
- możliwość podłączenia dysku wewnątrz 2,5" lub eSATA
- karta sieciowa 10/100 Mbit Ethernet
- czytnik kart SmartCard (DreamCrypt)
- 2x wejście USB 2.0
- port RS 232 /V.24- scart / euro-złącze
- cyfrowe optyczne wyjście Audio S/PDIF
- nielimitowana ilość ulubionych list TV/Radio
- zmiana kanału poniżej 1 sek. (FTA)
- obsługa EPG (elektroniczny przewodnik programowy)
- pełne automatyczne skanowanie satelity
- VideoText
- obsługa DiSEqC oraz USALS (sterowanie obrotnicą)
- OSD w wielu językach (w tym polski)
- wyjście zasilania 12V/230V

4 komentarze:

  1. Bzdura jeden kabel do wizji i do foni a nie jak piszesz dwa.. Wogóle jak ty to zrobiłeś ? Bo kompletnie nie wiem . To dvi to w rzeczywistości hdmi tylko w zwiazku z brakiem licencji dali dvi o funkcjonalnosci hdmi . Z drugiej strony tuner za prawiue 2 tysiace i nie ma hdmi smiech na sali . Drema multimedioa to nieżli kretyni.. Nie mówiąc o dm 8000 za 5 tys i brak hdmi ..Chory kraj. Takie rzeczy to tylko u Niemców i w T-Mobile

    OdpowiedzUsuń
  2. Z tym HDMI to pojechałeś bohaterze całkiem nieźle :))

    OdpowiedzUsuń
  3. najlepszy w swojej klacie był w 2008
    teraz za takie pieniądze można mieć dekoder z dwoma głowicami i Enigmą 2

    OdpowiedzUsuń
  4. spoko dekoder, sam mam taki!

    OdpowiedzUsuń