Hurt VTV - (32) 230 59 90 || Sklep VTV - 699 410 655 || APS CP M1 Zabrze - 699 410 654 || APS CP M1 Czeladź - 699 413 503 || APS CP ATRIUM Siemianowice - 699 128 198 ||
APS CP KAUFLAND Chorzów
699 405 561

13 października 2009

Test: Ferguson Ariva TT

Pirat Barnaba w swoim laboratorium poddał testom wypornościowym kolejny tuner - Ferguson Ariva TT HD PVR. Jak zwykle postanowił podzielić się z nami swoją opinią na jego temat w postaci tekstu podrzuconego w butelce po rumie. Oto co napisał:




"Witam po wakacyjnej przerwie, trochę wody upłynęło, ale za to była okazja dobrze przetestować Arivę TT. No to jedziemy Panie Zielonka z recenzją.

Tuner przypomina wyglądem model 8800/8900 choć kolorystycznie jest ładniejszy .Wkurza mnie tylko ogromne srebrne logo FERGUSONA .Pod klapką z przodu mamy 2 gniazda CI na moduły oraz 1 czytnik uniwersalny na kartę ,jest też port USB pod klapką. Na tylnym panelu rozmieszczenie gniazd podobne do tego, które było w modelach HF plus LAN oraz port USB typu B służący do podłączenia komputera oraz drugi typu A służący do podpięcia zewnętrznego nośnika danych .

Tuner ma podwójną głowicę stąd podwójne złącze antenowe. W wyposażeniu znajduje się dodatkowo krótki przewód pętli antenowej. Teraz zapyta jakiś malkontent po co? Możemy z niego skorzystać w celu połączenia obydwu głowic w przypadku, gdy posiadamy tylko pojedynczy konwerter ale wtedy nagramy tylko dwa kanały z tej samej polaryzacji, a nie dowolne jak przy niezależnym połączeniu głowic.

Pilot b. duży o ciekawym designie w stylu aluminiowego modelu statku kosmicznego z Gwiezdnych Wojen, ale przyjemnie się go obsługuje. Przyciski wystające i czytelne. Wspomnieć muszę o specjalnej powłoce, którą jest pilot pokryty od spodu co zapobiega ślizganiu się pilota w dłoni. Czułość odbiornika na pilota jest wprost rewelacyjna działa nawet pod kątem 90 stopni.

Teraz parę słów o dysku twardym zabudowanym fabrycznie w tunerze. I tak tuner ma wewnątrz wbudowany dysk 2,5 cala o pojemność 250 GB i bardzo cichej pracy. Ferguson obiecuje, że w przyszłości pojawi się tuner Ariva z dyskiem 500 GB ,ciekawe tylko kiedy. Co do nagrywania - to działa bezproblemowo czyli łopatologicznie:

opcja "REC" - bezpośrednie nagrywanie,
opcja Timeshift - "PAUZA",
opcja REC EPG - nagrywanie zaprogramowane.

Ariva ma problemy z rozpoznawaniem dysków zewnętrznych. Mam nadzieję ,że mistrzowie programiści ze stajni Fergusona rychło naprawią ten problem. Próbowałem kilka różnych dysków bądź pendrive podpiąć i za każdym razem był jakiś problem. Co do LAN to nie będę tu za dużo opisywał ,bo jak narazie same problemy to gniazdo generuje. Przez port USB mamy możliwość zrzucać nagrania na dysk komputera za pomocą specjalnej aplikacji która jest na stronie Fergusona i o dziwo to działa :).

Gdzieś w sieci znalazłem info ,że do Arivy pasuje lista kanałów z poczciwego ferdzia 8900, wgrałem na pendrive listę kanałów z 8900 i faktycznie gdy wszedłem w
Menu Główne -> Inne -> Transfer USB okienku USB pojawił się Channel List. Transfer odbył się na tej samej zasadzie jak w 8900 USB -> Ferguson i lista faktycznie bezboleśnie wgrała się do Arivy i jest to dobra wiadomość. Co do listy kanałów to można zrobić do 8 list ulubionych a w każdej liście ulubionych może być do 100 kanałów TV i radiowych czyli tak samo jak w 8800/8900.

Ciekawostką jest zapis w instrukcji ostrzegający tłustą czcionką o tym iż należy być ostrożnym w przesuwaniu większej ilości kanałów bo „odbiornik ma ograniczoną pamięć” i wybranie zbyt wielu kanałów do np. przesunięcia jednocześnie może spowodować jego restart i utratę zmian oraz rosnącą frustracje.

Co do współpracy z modułami i kartami to tuner działa bezbłędnie z kartą Cyfry, TNK, Dorcel oraz z modułem Polsatu jaki i z modułem Diablo, te przetestowałem. Podczas testu wyszedł następny babol. Tuner, jeśli jest w slocie karta Cyfry, a w gnieździe CI moduł Polsatu, po przejściu z kanału Cyfry na jakiś kanał Polsatu ma chwilkę przymulenia (to znaczy kanał nam zaświeci po około 5 sekundach). Jeśli mamy jeden moduł lub jedną kartę to zmiana kanałów jest bardzo szybka.
Teraz się trochę poznęcam nad tym tunerem: Czyli jaka jest jakość obrazu i dlaczego taka dupiata :)? Obraz na kanałach HD który nam serwuje Ariva jest jakiś taki mało ostry, próbowałem antenę musztardą wysmarować jak i na kablu antenowym powiesić kilka pęczków papryki chili, ale nic to nie dało. Tę nieostrość dobrze widać na logach kanałów HD. Co do kanałów SD to są jakby za lekką mgiełką chyba ,że mi monokl zaparował. Tuner posiada fajną funkcję PIP która działa w ten sposób, że można sobie ustawić obraz podglądowy w dowolny narożnik. Jest też możliwość podzielenia obrazu na połowę. PIP jest dostępny tylko przez wyjście HDMI.

Czas na wnioski końcowe:

Tuner Fergusona Ariva TT HD PVR a właściwie jego oprogramowanie troszeczkę rozczarowuje ale do tego się już przyzwyczaiłem, że co wyjdzie tuner HD to człowiek się zastanawia czy ma wadę wzroku jak Stępień z „13. Posterunku” czy po prostu producenci lecą w bambuko i wypuszczają niedopracowany softwarowo sprzęt. Mam nadzieje że Ferguson w miarę szybko poprawi niedociągnięcia i klient który wybuli prawie dwa tysiaki na tuner będzie naprawdę zadowolony. Ogólnie jak dla mnie tuner jest na to co sobą oferuje z 300zł-400 zł za drogi. Choć znając hisotrię marki Ferguson i jej popularność w Kaczystanie to znajdzie się niejeden nabywca ARIVY i będzie zadowolony.

Ocena :

Możliwości: 8/10
Wykonanie: 7/10
Cena jakość: 6/10
Ocena finalna: 7/10

A tu mały bonus dla leniwców:
http://www.ferguson-digital.eu/pl/download.html?func=select&id=81


Pozdrowionka śle Pirat Barnaba."













tekst: Pirat Barnaba
foto: Jakub Turowski

10 komentarzy:

  1. wiadomo cos o tym sofcie?

    OdpowiedzUsuń
  2. O jakim sofcie?? i co ma być wiadomo. Pytanie bardzo ogólne i nie mogę precyzyjniej odpowiedzieć.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajny test, ładne zdjęcia, mógłby jeszcze tylko napisać jakiej wersji softu używałeś i czy działa funkcja wycinania reklam którą zachwala Ferguson :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Wycinanie reklam nie działało a która wersje softu to zabij mnie a nie pamiętam, bo trochę już czasu upłynęło. Wtedy jak molestowałem Arive to była najnowsza wersja softu. Teraz męczę Azboxa Premium i jak na razie wielkie postępy w ciągu roku poczynili programiści z Openboxa.

    OdpowiedzUsuń
  5. Przepraszam nie Openboxa a Opensata już mi się nazwy tych wszystkich tunerów i producentów mylą

    OdpowiedzUsuń
  6. Błąd : pisze się czcionka a nie trzcionka. Poprawcie to...

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo ładny sprzęt wizualnie jestem ciekaw jak współpracuje z plazmą

    OdpowiedzUsuń
  8. czy czasem tej "nieostrości" nie był winny tv na którym to testowałeś ? pochwal się tym sprzętem na którym to oglądałeś bo nie sądzę by był to dobry sprzęt... A to chyba kluczowy element dla ludzi by wiedzieli że jest to rzetelny test a nie zrobiony przez użytkownika 21 calowego telewizora crt... pozdrawiam troche odgrzałem kartofelki ale spodziewam się odpowiedzi spójrz na parametry tego tv sony bravia KDL-46HX923 i powiedz czy sprawdzałeś to na lepszym sprzęcie...

    OdpowiedzUsuń
  9. A wiecie, czemu mi nagle przestał pilot działać?? Od poczatku musialem sie meczyc i nim porzadnie celowac. Nigdzie w papierach nie moge znalezc jaki to pilot. Moze ktorys z tych RCU??... Moze sie rozkodowal??
    HELP ME!!!

    OdpowiedzUsuń